Race RESULTS

2017 HOPE CHEST BUFFALO-NIAGARA DRAGON BOAT FESTIVAL

   

RACE 1

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

8:30 AM

1

Livin' on a Prayer

4

1:53.00

 

2

Patty's Raging Rower

2

1:40.47

 

3

Parkside Candy Paddlers

1

1:32.61

 

4

 Buffalo Medical Group Row to Recovery  

3

 

1:47.14

RACE 2

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

8:36 AM

1

Mad Moog

2

1:46.97

 

2

Valu Crew

3

2:01.02

 

3

Graphic Controls

1

1:39.95

 

4

MassMutual Buffalo

4

2:01.04

RACE 3

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

8:48 AM

1

Dragon Hearts

4

1:52.08

 

2

Kanberra Koals

2

1:46.51

 

3

Everest Receivable Services

3

1:49.61

 

4

Circuit Clinical 

1

1:40.58

RACE 4

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

9:00 AM

1

HSBC

4

2:01.97

 

2

Bond 007 Agents

3

1:54.66

 

3

UB Confucius Institute #1

1

1:40.78

 

4

The Doggie Paddlers

2

1:46.56

RACE 5

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

9:12 AM

1

Smoke on the Water

1

1:28.97

 

2

Stohl Strokers

3

1:46.66

 

3

FreedMaxick CPAs, P.C

4

1:48.96

 

4

DISCOHOLICS

2

1:38.50

RACE 6

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

9:24 AM

1

Guns n Hoses

2

1:31.69

 

2

Running on Water

1

1:26.90
 

3

UB Confucius Institute #2

3

1:48.84

 

4

 

 

 

RACE 7

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

9:36 AM

1

WNY Imaging Group

3

1:38.26

 

2

Praxair 4 Hope Team 1

1

1:31.11

 

3

Praxair 4 Hope Team 2

2

1:34.43

 

4

Misguided

4

1:48.04

RACE 8

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

9:48 AM

1

Tata Patrol

3

1:31.59

 

2

Team Betsy

1

1:30.21

 

3

Rhythm and Bruise

4

1:32.21

 

4

Team Haley 2  1:30.54

RACE 9

LN

CorCom Mixed Round 1 Qualifying Heat

PLC

TIME

10:00 AM

1

SUMRTME Victory

4

1:32.44

 

2

Fitness Paddlers

3

1:29.61

 

3

Weiss Dragon Folk

1

1:28.32

 

4

Aquasol "A" Team

2

1:28.74

RACE 10

LN

Women's Division Qualifying Race

PLC

TIME

10:12 AM

1

Buffalo Women's Golf Club

4

1:44.25

 

2

Mov'n Dragons

2

1:36.98

 

3

Dragonflies

3

1:43.10

 

4

DiPaolo's Dragon Ladies

1

1:36.46

RACE 11

LN

Women's Division Qualifying Race

PLC

TIME

10:24 AM

1

Mystic Dragon Slayers

3

1:46.56

 

2

BAC Up a Creek

2

1:46.09

 

3

Definitely Deezel

1

1:44.62

 

4

Cathy's Crusaders

4

1:50.59

RACE 12

LN

Women's Division Qualifying Race

PLC

TIME

10:36 AM

1

Renegade Rowers

3

1:53.95

 

2

Where's the Finish

2

1:51.56

 

3

Dashing Divas

1

1:49.68

 

4

Double Trouble 4  2:00.35

RACE 13

LN

Breast Cancer Survivor Championship Race

PLC

TIME

10:48 AM

1

Hope Chest Nina's Dream 

3

1:50.39

 

2

Hope Chest Nina's Hope 

4

1:52.45

 

3

Hope Chest Nina's Vision 

2

1:47.96

 

4

Kentucky-Thorough-Breast

1

1:42.20

RACE 14

LN

C DIVISION SEMI FINAL 1

PLC

TIME

11:30 AM

1

MassMutual Buffalo 3 1:50.16
 

2

Dragon Hearts

2

1:40.70

 

3

Bond 007 Agents

1

1:37.78

 

4

     

RACE 15

LN

C DIVISION SEMI FINAL 2

PLC

TIME

11:42 AM

1

Valu Crew 3 1:47.41
 

2

Everest Receivable Services

1

1:36.10

 

3

Livin' on a Prayer

2

1:45.16

 

4

HSBC 4 1:50.69

RACE 16

LN

B DIVISION SEMI FINAL 1

PLC

TIME

11:54 AM

1

Buffalo Medical Group Row to Recovery

4

1:48.74

 

2

Circuit Clinical

1

1:32.78

 

3

The Doggie Paddlers

3

1:42.79

 

4

FreedMaxick CPAs. P.C  

2

 

1:41.15

RACE 17

LN

B DIVISION SEMI FINAL 2

PLC

TIME

12:06 AM

1

Mad Moog

2

1:37.08

 

2

Patty's Raging Rower

1

1:33.26

 

3

Kanberra Koals

3

1:38.88

 

4

UB Confucius Institute #2 

4

2:00.30

RACE 18

LN

B DIVISION SEMI FINAL 3

PLC

TIME

12:12 AM

1

Stohl Strokers

3

1:43.50

 

2

Graphic Controls

1

1:33.76

 

3

UB Confucius Institute #1

2

1:35.83

 

4

Misguided

4

2:03.44

RACE 19

LN

A DIVISION SEMI FINAL 1

PLC

TIME

12:24 PM

1

Sumrtme Victory

4

1:42.92

 

2

Smoke on the Water

1

1:30.44

 

3

Praxair 4 Hope Team 1

2

1:37.31

 

4

DISCOHOLICS

3

1:40.60

RACE 20

LN

A DIVISION SEMI FINAL 2

PLC

TIME

12:36 PM

1

Rhythm and Bruise

2

1:31.89

 

2

Aquasol "A" Team

1

1:31.34

 

3

Team Haley

3

1:37.41

 

4

WNY Imaging Group

4

1:43.04

RACE 21

LN

A DIVISION SEMI FINAL 3

PLC

TIME

12:48 PM

1

Guns n Hoses

2

1:29.39

 

2

Weiss Dragon Folk

1

1:28.91

 

3

Team Betsy

4

1:45.42

 

4

Praxair 4 Hope Team 2

3

1:35.63

RACE 22

LN

A DIVISION SEMI FINAL 4

PLC

TIME

1:00 PM

1

Tata Patrol

2

1:29.27

 

2

Running On Water

1

1:24.25

 

3

Fitness Paddlers

3

1:29.82

 

4

Parkside Candy Paddlers

4

1:34.71

RACE 23

LN

WOMENS DIVISION SEMI FINAL 1 

PLC

TIME

1:12 PM

1

Cathy's Crusaders

2

1:45.84

 

2

Dragonflies

1

1:42.67

 

3

Mystic Dragon Slayers

3

1:49.68

 

4

Double Trouble 

4

1:51.96

RACE 24

LN

WOMENS DIVISION SEMI FINAL 2

PLC

TIME

1:24 PM

1

Nina's Dream

2

1:42.24

 

2

Kentucky-Thorough-Breast

1

1:33.79

 

3

BAC Up a Creek

3

1:43.67

 

4

Renegade Rowers 

4

1:44.67

RACE 25

LN

WOMENS DIVISION SEMI FINAL 3

PLC

TIME

1:36 PM

1

Dashing Divas

2

1:36.63

 

2

Mov'n Dragons

1

1:34.48

 

3

Definitely Deezel

3

1:40.02

 

4

Nina's Hope   

4

 

1:43.97

RACE 26

LN

WOMENS DIVISION SEMI FINAL 4

PLC

TIME

1:48 PM

1

Nina's Vision

3

1:39.40

 

2

DiPaolo's Dragon Ladies

1

1:37.06

 

3

Buffalo Women's Golf Club

4

1:40.10

 

4

Where's the Finish 

2

 
 1:38.58

RACE 27

LN

C DIVISION CONSOLATION FINAL 

PLC

TIME

2:00 PM

1

HSBC

 

 

 

2

Valu Crew 

1

1:49.98

 

3

MassMutual Buffalo

2

1:50.29

 

4

     

RACE 28

LN

C DIVISION CHAMPIONSHIP FINAL 

PLC

TIME

2:24 PM

1

Dragon Hearts

3

1:42.27

 

2

Everest Receivable Services

1

1:37.40

 

3

Bond 007 Agents

2

1:40.60

 

4

Livin' on a Prayer 

4

 
1:45.24

RACE 29

LN

 

B DIVISION CONSOLATION FINAL 2

PLC

TIME

2:36 PM

1

UB Confucius Institute #2

4

2:02.09

 

2

Stohl Strokers

2

1:48.61

 

3

Buffalo Medical Group Row to Recovery

1

1:47.89

 

4

Misguided

3

1:57.57

RACE 30

LN

B DIVISION CONSOLATION FINAL 1

PLC

TIME

2:48 PM

1

FreedMaxick CPAs, P.C.

2

1:41.13

 

2

Mad Moog 3 

1:41.37

 

3

Kanberra Koals

1

1:39.17

 

4

The Doggie Paddlers

4

1:42.10

RACE 31

LN

B DIVISION CHAMPIONSHIP FINAL 

PLC

TIME

3:00 PM

1

Circuit Clinical 

2

1:28.47

 

2

Graphic Control

1

1:28.44

 

3

Patty's Raging Rower

3

1:31.56

 

4

UB Confucius Institute #1

4

1:33.54

RACE 32

LN

WOMENS DIVISION CONSOLATION FINAL 3

PLC

TIME

3:12 PM

1

Renegade Rowers

2

1:54.16

 

2

Buffalo Women's Golf Club

1

1:49.93

 

3

Nina's Hope

3

1:55.17

 

4

Double Trouble

4

1:59.85

RACE 33

LN

A DIVISION 

PLC

TIME

3:24 PM

1

WNY Imaging Group 1:51.51 
 

2

Parkside Candy Paddlers

2

1:34.09

 

3

Team Betsy

3

1:44.70

 

4

 Sumrtme Victory 1:32.46 

RACE 34

LN

WOMENS DIVISION CONSOLATION FINAL 2

PLC

TIME

3:36 PM

1

BAC Up a Creek

3

1:51.41

 

2

Nina's Vision

1

1:48.63

 

3

Definitely Deezel 

2

1:50.79

 

4

Mystic Dragon Slayers

 

 

RACE 35

LN

A DIVISION CONSOLATION FINAL 2

PLC

TIME

3:48 PM

1

Team Haley 

2

1:34.79

 

Fitess Paddlers

1

1:28.44

 

3

Praxair 4 Hope Team 2 

4

1:40.50

 

4

DISCOHOLICS 3  1:39.97 

RACE 36

LN

WOMENS DIVISION CONSOLATION FINAL 1

PLC

TIME

4:00 PM

1

Nina's Dream

2

1:43.32

 

2

Where's the Finish

3

1:43.54

 

3

Dashing Divas

1

1:43.17

 

4

Cathy's Crusaders

4

1:51.86

RACE 37

LN

A DIVISION CONSOLATION FINAL 1 

PLC

TIME

4:12 PM

1

Rhythm and Bruise

1

1:30.86

 

2

Tata Patrol

2

1:33.39

 

3

Guns n Hoses

4

1:35.73

 

4

Praxair 4 Hope Team 1 

3

1:33.84

RACE 38

LN

WOMENS DIVISION CHAMPIONSHIP FINAL

PLC

TIME

4:24 PM

1

Kentucky-Thorough-Breast

1

1:37.35

 

2

DiPaolo's Dragon Ladies

3

1:43.40

 

3

Mov'n Dragons

2

1:42.67

 

4

Dragonflies

4

1:46.14

RACE 40

LN

A DIVISION CHAMPIONSHIP FINAL

PLC

TIME

4:36 PM

1

Aquasol "A" Team

2

1:26.39

 

2

Running on Water

1

1:23.88

 

3

Weiss Dragon Folk

3

1:26.55

 

4

Smoke on the Water

4

1:29.04